Quantcast
Channel: Bliski Wschód Archives - Kultura Liberalna
Viewing all 73 articles
Browse latest View live

Polska islamofobia?

$
0
0
Szanowni Państwo, „Obawiam się osób wyznających islam” – z tym twierdzeniem zgadza się 58 proc. z nas, twierdzą autorzy raportu na temat stosunku Polaków do imigrantów przygotowanego przez Fundację Afryka Inaczej. Taki sam odsetek przyznaje, że „imigranci z państw muzułmańskich stanowią zagrożenie terrorystyczne”. Tylko nieco ponad 30 proc. zaakceptowałoby imigranta z Bliskiego Wschodu jako nauczyciela w szkole swoich dzieci, a jeszcze o 10 proc. mniej […]

Terroryzm koraniczny? W odpowiedzi Pawłowi Lisickiemu

$
0
0
Z końcem kwietnia 638 r. padła broniona przez Bizantyńczyków Jerozolima i do miasta wkroczyły arabskie wojska. Trzynaście stuleci później, 23 października 1983 r., kierowcy dwóch ciężarówek w Bejrucie wysadzili się w powietrze, zabijając trzystu amerykańskich i francuskich żołnierzy. Choć trudno w to uwierzyć, w oczach Pawła Lisickiego te dwa wydarzenia niewiele się różnią.

Polska nie jest istotnym aktorem

$
0
0
Miejsce przy stole – mówiąc brutalnie – należy sobie kupić. Tymczasem nasze wydatki na pomoc dla innych krajów są per capita znacznie niższe niż chociażby Czech, o krajach zachodnich nie wspominając.

Andrzej Duda wobec globalnych kryzysów?

$
0
0
Szanowni Państwo, „Prezydent Duda podbija świat” – tryumfalnie obwieścił tygodnik „wSieci”, umieszczając na okładce najnowszego numeru zdjęcie Andrzeja Dudy w towarzystwie Baracka Obamy i jego żony. Niechętni Dudzie internetowi szydercy szybko przypomnieli, że tego rodzaju fotografię ma każdy z obecnych na szczycie ONZ przywódców (a nawet syn Aleksandra Łukaszenki, 10-letni Nikołaj). Mimo wszystko wystąpienie Dudy w Nowym Jorku, jak również jego obecność przy […]

[Izrael–Palestyna] Utrwalanie stereotypów

$
0
0
„To, że wojnę dostrzegamy tylko wówczas, kiedy zabijani są Żydzi, nie zmieni faktu, że to Palestyńczycy są zabijani przez cały czas”.

[Europa] Żegnaj stary świecie

$
0
0
Pora się przyzwyczajać do Europy albo zupełnie innej, niż ją dotąd znaliśmy, albo pełnej płotów, zasieków, ramp i drutu kolczastego. Na jedno wychodzi.

Przekraczając granice. O reportażu „Przeprawa” Samar Yazbek

$
0
0
W „Przeprawie” Yazbek wyprawia się do kraju, który nie istnieje w sensie politycznym. Przemierzając regiony naznaczone przemocą, z uporem poszukuje w nich przejawów „życia mimo wszystko”. Odnajduje zaledwie jego skrawki.

Razem w piekle czy samemu w raju? Wokół filmu „Wszyscy albo nikt”

$
0
0
Cheiron, francuski komik irańskiego pochodzenia oraz reżyser filmu „Wszyscy albo nikt” swobodnie balansuje miedzy dramatem i komizmem. Jego opowieść o podróży z Bliskiego Wschodu do Europy stanowi poetycką metaforę aktualnych problemów emigracji oraz ponadczasowa pochwała życia we wspólnocie.

Spokojnie nie będzie

$
0
0
Stany Zjednoczone stają się proporcjonalnie mniej ważne dla reszty świata, która szybko się bogaci. Nadchodzą czasy, kiedy rola USA jako globalnego lidera i gwaranta bezpieczeństwa musi zostać uzupełniona przez działania innych krajów.

Od arabskiej wiosny do hijab style’u. Recenzja „Rozmów o islamie” Katarzyny Górak-Sosnowskiej i Wojciecha Cegielskiego

$
0
0
Czy ludzie z ISIS są naprawdę religijni? Skąd się biorą muzułmańscy trendsetterzy? „Rozmowy o islamie” to zbiór przewrotnych pytań Wojciecha Cegielskiego i niebanalnych odpowiedzi Katarzyny Górak-Sosnowskiej, które warto poznać, zanim zaczniemy oceniać świat islamu.

[Azja w zbliżeniu] Indonezja na rozdrożu

$
0
0
Czy pas islamskiego radykalizmu rozciąga się już od Bliskiego Wschodu aż po krańce Azji?

Dywidenda pokoju. O „Historii Gazy” Jean-Pierre’a Filiu

$
0
0
W „Historii Gazy” Jean-Pierreʾa Filiu przemoc zawsze przychodzi z zewnątrz, kolonizuje, niszczy. Ma charakter pozornie tymczasowy, ale zaskakująco szybko i trwale się zakorzenia.

[Po wizycie Donalda Trumpa] Co daliśmy Amerykanom?

$
0
0
Sympatycy prezydenta Donalda Trumpa widzą w nim znakomitego biznesmena i twardego negocjatora. Jeśli przyjmujemy to założenie, powinniśmy zapytać, co takiego wynegocjował od polskich władz?

Wykluczenie – nie islam – rodzi przemoc

$
0
0
W latach 70. i 80. zamachów było znacznie więcej niż dziś i ginęło w nich znacznie więcej ludzi (np. ok. 450 w 1988 r.). Dzisiejsze zamachy są skorelowane z niepokojami na Bliskim Wschodzie, z porażkami ponoszonymi przez ISIS, który eksportuje swoją ideologię do Europy i próbuje uderzyć w nasze miękkie podbrzusze. Tu trafia na błędy w europejskiej polityce integracyjnej – szuka ludzi wykluczonych ze społeczeństw i dąży do ich radykalizacji.

[Bliski Wschód] Mitologie Kissingera

$
0
0
Pisząc o „radykalnym imperium irańskim”, Kissinger odwołuje się do mitu, który byłby zupełnie niedorzeczny, gdyby nie był tak groźny: mitu konfrontacji islamu z Zachodem – utrwalanej przez Huntingtona i Kaplana wizji wojny cywilizacji.

[USA–Iran] Trumpa zabawy z irańską bronią

$
0
0
Podczas swojego przemówienia na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ prezydent Trump w ostrych słowach zaatakował Iran i skrytykował zawarte z nim w 2015 r. porozumienie nuklearne. Nie wydaje się jednak, by wiedział, co chce osiągnąć ani jakie będą tego skutki.

[Arabia Saudyjska–Europa] Fałszywa wyższość Zachodu

$
0
0
Dekret króla Arabii Saudyjskiej, Salmana ibn al-Aziza, umożliwił kobietom prowadzenie pojazdów, a Austria wprowadziła zakaz noszenia burek, nikabów i innych strojów zakrywających twarz lub całe ciało. Choć pozornie obydwa projekty sprzyjają upodmiotowieniu muzułmanek, w rzeczywistości ten drugi nie ma z nią nic wspólnego.

[Arabia Saudyjska] Czy umiarkowany islam istnieje?

$
0
0
Czy muzułmanin, który popełnia akt terroru w imię islamu, jest muzułmaninem prawdziwym i pełnym, nawet jeśli całe swoje życie był daleki od wiary, a muzułmaninem nieprawdziwym, nie-do-końca muzułmaninem, jest muzułmański liberał?

[Arabia Saudyjska] Dzisiejszy hegemon czy przyszły bankrut?

$
0
0
Czy nowy władca Arabii Saudyjskiej, książe Mohammad bin Salman, który wywołał już wojnę w Jemenie i zdestabilizował relacje z Katarem, a obecnie wchodzi na ścieżkę kolizyjną z Iranem, będzie twórcą nowej wielkiej Arabii, czy jej ostatnim przywódcą?

[Bliski Wschód] Jemen ofiarą regionalnych mocarstw

$
0
0
Jemen stał się polem kolejnej proxy war między Iranem i Arabią Saudyjską. Podczas gdy Saudyjczycy dążą do przywrócenia do władzy sunnickiego reżimu, Iran nieoficjalnie wspiera szyicką rebelię Hutich. W ostatnich miesiącach konflikt przybiera jednak niebezpieczne natężenie.
Viewing all 73 articles
Browse latest View live